Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Barometr w telefonie

Posted by

barometr w telefonie

Rozwój systemów android i iOS oraz postępująca miniaturyzacja pozwalają zamieszczać pod obudową telefonów dziesiątki urządzeń, o których użyciu przy wykorzystaniu telefonu niegdyś by się nawet nie myślało. Jednym z takich czujników jest barometr, który dołącza do listy innych czujników takich jak akcelerometr, magnetometr czy czujnik światła.

Jeżeli zastanawiasz się po co barometr w telefonie, jak z niego korzystać albo jak go uruchomić, zapraszamy do zapoznania się z tym krótkim artykułem a zapewne uzyskasz wszystkie istotne informacje.

Co to jest barometr?

barometrZajęliśmy się już tematem kilku innych czujników w telefonach i zawsze zaczynamy od wytłumaczenia jak działa samo urządzenie, a następnie jakie ma zastosowanie w telefonach i jak z niego korzystać.

Zacznijmy więc od krótkiego opisu funkcji barometru, choć zapewne wiesz co jest wynikiem jego pomiaru to czy wiesz jak ten pomiar się odbywa?

Barometr to jeden z wielu instrumentów naukowych, a ten jest używany do pomiaru ciśnienia powietrza w określonym środowisku. Oglądając prognozę pogody często podaje się wskazania barometru, mogą
one prognozować krótkoterminowe tendencje zmian w pogodzie.

W parze z barometrem idzie wysokościomierz ciśnieniowy będący niejako kopią 1:1 barometru, z tą różnicą, że wykorzystuje się go na różnych poziomach dopasowując odpowiednie ciśnienie atmosferycznego do wysokości. W przypadku barometrów trzymamy je na jednym poziomie i wyłapujemy zmiany ciśnienia spowodowane przez pogodę.

Średnie ciśnienie atmosferyczne na powierzchni ziemi to przedział 940-1040 hPA, nad zbiornikami wodnymi 1013hPa.

Etymologia słowa jest bardzo prosta, wywodzi się ono z języka starogreckiego w którym „baro” oznacza masę a „metr” pomiar.

Rodzaje barometrów

Barometr na bazie wody – zwany również urządzeniem Goethego jest barometrem zbudowanym ze szklanego, szczelnego pojemnika do połowy wypełnionego wodą. Z głównym zbiornikiem połączona jest cienka wlewka która prowadzi poniżej poziomu wody. Wlewka posiada otwór ędący połączeniem z atmosferą. Kiedy ciśnienie powietrza jest niższe niż w momencie uszczelnienia korpusu, poziom wody w dziobku wzrośnie powyżej poziomu wody w ciele; gdy ciśnienie powietrza jest wyższe, poziom wody w dziobku spadnie poniżej poziomu wody w ciele.

Czytaj również  Poziomica w telefonie

Barometry rtęciowe – zbudowane są z pinowej szklanej rurki zamkniętej na górze która u dołu znajduje się w pojemniku wypełnionym rtęciom. Rtęć w rurce dostosowuje się, aż ciężar kolumny rtęci zrównoważy siłę atmosferyczną wywieraną na zbiornik. Wysokie ciśnienie atmosferyczne wywiera większą siłę na zbiornik, zmuszając rtęć wyżej w kolumnie. Niskie ciśnienie pozwala na obniżenie rtęci do niższego poziomu w kolumnie przez zmniejszenie siły wywieranej na zbiornik.

Barometr aneroidowy – tego typu barometr nie wykorzystuje żadnej cieczy do pomiaru ciśnienia. Pomiar ciśnienia odbywa się za pomocą niewielkiego metalowego pudełka wykonanego ze stopu berylu i miedzi. Niewielkie zmiany zewnętrznego ciśnienia powietrza powodują rozszerzenie lub kurczenie się komórki.

Zastosowanie barometru w telefonie

barometr w telefonieW Polsce pogoda jest tematem zastępczym na wszystko, występuje praktycznie podczas każdej rozmowy. Wynika to z tego, że praktycznie każdy z nas uznaje, że się na niej zna, ale również faktu iż ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie.

Spora część telefonów opartych o androida i iOS posida wbudowane barometry. Czujnik barometryczny w smartfonach jest w miarę skuteczny, jego pomiary nie odbiegają zazwyczaj od rzeczywistych wyników.

Głównym zadaniem barometru w telefonie jest przewidzenie krótkoterminowe pogody. Dzięki temu możesz np. przewidzieć czy grill, który ma się odbyć za parę godzin nie zostanie zakłócony przez deszcz.

Aplikacje barometru możesz pobrać ze sklepów google i apple, zdecydowana większość prezentuje podobny poziom i należy kierować się opiniami. Takie aplikacje uruchomią się nawet na telefonach bez wbudowanego barometru, jednak wierzenie w ich pomiar może okazać się zgubne.

Tego typu aplikacje możesz mieć uruchomione w tle i będą one regularnie aktualizować informacje pogodowe, zależnie od tego jakich ustawień użyjesz. Pamiętaj, że częstsze aktualizacje to większe zużycie baterii więc rozsądnym będzie przedział czasowy 4-5 godzin.

Czytaj również  Jak pobrać film z Twittera

Jak już wspomniałem aplikacje są zawodne, ale niektóre aplikacje pogodowe można zaprogramować do korzystania z wbudowanego czujnika barometrycznego w telefonie dzięki czemu danę będą dużo pewniejsze.

Telefon mamy praktycznie ciągle przy sobie, barometr może się przydać np. podczas pieszej wędrówki w górach, gdzie pogoda potrafi zmienić się w mgnieniu oka. Prawidłowy odczyt z barometru w smartfonie pozwoli uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Barometr w telefonie najczęściej wymaga odpowiedniego skalibrowania, bez niego będzie pokazywał przekłamane dane.

Inne wykorzystanie barometru w telefonach

Aktualne informacje pogodowe to fajna rzecz, ale nie można zapominać o innych funkcjach, które spełnia barometr. Są one nawet bardziej przydatne niż ta o której tyle pisaliśmy. Podstawowym zadaniem barometru jest określanie wysokości.

Znajduje to zastosowanie w przytoczonych już pieszych wędrówkach po górach, gdy turysta chce wiedzieć jak wysoko zaszedł albo w odczycie ciśnienia panującego w kabinie samolotu. Niemniej są to tylko dodatki do funkcji głównej którą jest wspomaganie pomiarów GPS. Barometr dodaje do odczytów GSP informacje o wysokości co zwiększa skuteczność określania lokalizacji. Brzmi trochę jak zastosowanie wysokościomierza i poniekąd tak właśnie jest.

Jak uruchomić barometr w telefonie

Uruchomienie barometru jest kwestią bardzo prostą sprowadza się do uruchomienia już istniejącej aplikacji, albo zainstalowaniu pierwszej lepszej ze sklepu google albo iphone. Przykładałem takiej aplikacji może być SyPressure z przejrzystym interfejsem i funkcją przewidywania pogody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *