Tak, powyższy tytuł to nie chochlik drukarski, lecz całkowita prawda. Banknot kolekcjonerski 19 złotych pojawił się na rynku inwestycyjnym już dosyć dawno, bo w 2019 roku. Narodowy Bank Polski poinformował również, że jest to kolejny banknot z serii „Niepodległość”.
Zresztą nic w tym dziwnego – przedstawia on bowiem wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego, mającego olbrzymi wpływ na polskie realia niepodległościowe. Zapraszamy do lepszego poznania banknotu 19 zł i zdobycia informacji czy można nim płacić.
Banknot 19 złotych – czy można nim płacić?
Banknot 19 złotych wszedł do obiegu 2 października 2019 roku. W dniu emisji jego wartość kolekcjonerska była dużo wyższa, aniżeli jego wartość nominalna. Mimo to, podobnie jak i inne, kolekcjonerskie środki płatnicze w Polsce, również i ten może być wykorzystany jako typowy środek płatniczy o wartości 19 złotych.
Pytanie, kto zdecyduje się na taki krok, skoro rzeczywista wartość banknotu jest aż czterokrotnie wyższa?
Banknot 19 złotych – kto na nim jest?
Sama postać Ignacego Jana Paderewskiego to nie wszystkie „smaczki”, jakie możemy zaobserwować na tym niezwykłym banknocie kolekcjonerskim. Wszystkie 55 tysięcy banknotów zawiera bowiem specjalnie stylizowany napis „Niepodległa”, a także – przepiękny wizerunek Orła Białego.
Oczywiście istotną rolę odgrywają tu dodatkowe zabezpieczenia. NBP „postawiło” tym razem na pasek opalizujący w połączeniu z technologią Umbra4Note i dodatkowym zabezpieczeniem Spark Live. Część z tych efektów można zobaczyć wyłącznie pod światłem ultrafioletowym.
Banknot 19 złotych a dzisiejsze realia inwestycyjne
Ile dziś jest warty banknot o nominale dziewiętnastu złotych? Wszystko zależy od tego, gdzie się go szuka. Na Allegro można je znaleźć nawet w cenie 500 złotych za sztukę. Należy jednak sądzić, że są to oferty o podwyższonym ryzyku transakcyjnym.
Nie da się ukryć – najpopularniejsze platformy handlowe nie są ku temu najlepszym miejscem. Co więcej, „im dalej w las” tym oferty sprzedaży takiego banknotu są jeszcze bardziej lukratywne. Biorąc jednak pod uwagę wartość innych, dziewiętnastozłotowych banknotów kolekcjonerskich, owe 500 lub 600 złotych to wcale nie jest dużo. Zdarzają się bowiem i takie banknoty, których wartość to aż 1000 – 1500 złotych.
Co więcej, należy sądzić, że z biegiem czasu wartość banknotów kolekcjonerskich zacznie jeszcze wzrastać! Wynika to z faktu, że wspomniane kilkadziesiąt tysięcy sztuk to wcale nie jest tak dużo. Co więcej, banknot Paderewski jak i wiele innych, podobnych środków płatniczych, stopniowo się zużywa, co znacznie ogranicza jego podaż na rynku.
Czy warto inwestować w banknoty kolekcjonerskie NBP? Pewnie tak, choć – co warto podkreślić – ich wartość najprawdopodobniej nie będzie rosnąć już tak szybko, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu.
Nawiasem mówiąc, w dobie niskich stóp procentowych, to właśnie takie banknoty mogą stać się jednym z niewielu sensownych środków inwestycyjnych. Zachęcam do śledzenia zmian jakie w cenach banknotu 19 złotych i zapraszamy do kolejnych artykułów.
Dodaj komentarz