Baklawa gdzie kupić

Estimated read time 3 min czytania

Baklawa to deser, który kojarzy nam się głównie z kuchnią turecką, choć popularny jest także w kuchni greckiej, ormiańskiej, bułgarskiej i bałkańskiej. Przysmak ten stworzony jest z ciasta filo, którego warstwy przełożone są posiekanymi orzechami z cukrem lub miodem. Gdzie można kupić baklawę?

Baklawa – dlaczego warto kupić?

Baklawa to smaczny, słodki deser, który kojarzy się z przede wszystkim z regionami Turcji oraz Grecji. Pochodząca z tych terenów przekąska, to przysmak, który znalazł uznanie także wśród wielu Polaków.

Wykonywana jest z ciasta filo z dodatkiem orzechów (przede wszystkim włoskich) i miodu. W kuchni współczesnej baklawa zaraz po upieczeniu polewana jest słodkim syropem, nadającym jej specyficznego smaku.

Pochodzenie baklawy nie jest jednoznaczne, ponieważ wiele kultur przypisuje sobie jej historię. Pierwsze wzmianki o tym ciastku pochodzą z VIII wieku, z terenów Cesarstwa Otomańskiego. W XV wieku przepis został dopracowany w Konstantynopolu, czyli dzisiejszym Istanbule w Turcji.

W przeszłości ten słodki deser stanowił przekąskę luksusową, na którą mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi obywatele. Aktualnie każdy może go spróbować, a najbardziej popularny jest w Turcji i Grecji.

baklava gdzie kupic

Baklawa – gdzie kupić stacjonarnie?

Baklawa to deser, który w Polsce cieszy się dość dużą popularnością, pomimo tego, że niełatwo jest spotkać go w pierwszym lepszym sklepie spożywczym. Gdzie więc można kupić baklawę stacjonarnie?

Najczęściej pojawia się w ofercie sklepów dyskontowych, szczególnie tych, które oferują produkty rodzime innym krajom, np.

  • Lidl,
  • Tureckie sklepy,
  • Sklepy z arabskim lub bałkańskim jedzeniem
  • Biedronka,
  • Aldi.

Oczywiście chcąc spróbować oryginalnej i naprawdę dobrej baklawy, najlepiej udać się do Turcji lub Grecji, gdzie przysmak ten występuje dużo częściej i z pewnością wyróżnia się oryginalnym smakiem.

Jeżeli jednak nie wybieramy się w podróż, możemy poszukać baklawy w wymienionych sklepach lub spróbować przyrządzić ją samodzielnie w domu.

Czytaj również  Czy banana to owoc, warzywo a może jagoda?

Baklawa – gdzie kupić przez internet?

Czy w sieci kupimy baklawę? Internet to skarbnica możliwości, a więc bez problemu znajdziemy tu także ten turecki przysmak. Wystarczy zajrzeć na popularne portale, oferujące żywność z danych regionów świata, np. greckieprzysmaki.pl.

  • Ceneo
  • Allegro
  • greckieprzysmaki.pl
  • Firasek

Oczywiście oferty zakupu baklawy pojawiają się także na portalu Allegro czy wyszukiwarce Ceneo, gdzie działają sklepy, mające ten produkt w swoim asortymencie. Oczywiście warto zajrzeć także do sklepów online podanych w powyższym akapicie sieci dyskontowych.

Ile kosztuje baklava? Cena różni się oczywiście w zależności od produktu. Wybierając baklavę z Lidla, zapłacimy ok. 15 złotych za 10 sztuk niewielkich ciasteczek.

Baklawa to bardzo słodki przysmak, który najbardziej popularny jest w Grecji, Turcji i w krajach bałkańskich. Jednak w Polsce również cieszy się powodzeniem i zainteresowaniem. Osoby, które jeszcze go nie próbowały, wiedzą już, gdzie kupić baklawę, mogą więc sprawdzić, czy jest to przekąska, wpasowująca się w ich upodobania smakowe. Baklawę można spróbować także zrobić samodzielnie z wykorzystaniem ciasta filo, orzechów i miodu.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój