Rozrywka

Bajgle gdzie kupić?

Bajgiel to rodzaj drożdżowej bułki z dziurką w środku, który stanowi specjał kuchni koszernej. Został on wymyślony w Krakowie w XVII wieku i do dziś cieszy się popularnością. Bajgle często mylone są z obwarzankami, jednak charakteryzują się zwartym miąższem i miękką skórką. Konsystencja pieczywa jest wyjątkowa głównie ze względu na fakt, że ciasto krótko wyrasta, a przed pieczeniem wkłada się je na kilka sekund do wrzącej wody. Gdzie można kupić bułki bajgle i jakie są ich rodzaje?

Bajgle – dlaczego warto kupić?

Historia tych popularnych żydowskich bułek sięga XVII wieku. Jak wskazują dokumenty, po raz pierwszy wypieczono je w Krakowie i początkowo bajgle stanowiły prezent dla kobiet po urodzeniu dziecka. Inna historia głosi, że bajgle zostały sprowadzone do Polski z Wiednia jako podarunek na cześć zwycięstwa Jana Sobieskiego nad Turkami w 1683 roku.

Ok. roku 1900 żydowscy emigranci z Polski spopularyzowali bajgle na Manhattanie. Do 1950 roku bułeczki były wypiekane ręcznie, a od tego czasu zaczęto produkować je maszynowo, co znacznie przyspieszyło ich tworzenie.

Pochodzący z Chełma piekarz Harry Lender w roku 1927 założył w Connecticut fabrykę bajgli, która jako pierwsza produkowała produkty mrożone, które pojawiły się w supermarketach.

Popularność bajgli bierze się z ich ciekawego smaku i konsystencji. Można je wykonywać w różnej formie, często posypane są makiem lub sezamem, czasem płatkami suszonej cebuli. Można znaleźć też słodkie odmiany z cynamonem lub dodatkiem rodzynek. Bajgle świetnie sprawdzają się także do robienia kanapek.

gdzie kupic bajgle

Bajgle – gdzie kupić stacjonarnie?

W dzisiejszych czasach można kupić wiele rodzajów bajgli. Te żydowskie bułeczki bardzo popularne są w amerykańskich piekarniach, jednak w Polsce także je znajdziemy. Być może trudno będzie o bajgla w lokalnym sklepiku w małej miejscowości, jednak pojawiają się one w sieciowych kawiarniach.

  • Restauracje z amerykańskim jedzeniem
  • Piekarnie
  • Lidl
Czytaj również  Melasa gdzie kupić

Aktualnie można znaleźć bajgle o smaku ziół prowansalskich, szpinaku, posypane solą morską, himalajską, siemieniem lnianym oraz w wielu innych odmianach.

Bułki bajgle stanowią specjał kultowej restauracji Bajgiel w Kazimierzu Dolnym, gdzie podaje się je między innymi z łososiem, chrzanem czy białym serem. Bajgle zarówno świeże, jak i mrożone, znaleźć można także w niektórych marketach dyskontowych.

Bajgle – gdzie kupić przez internet?

Jak wszystko, także bajgle znajdziemy w sprzedaży online. Ofert bułeczek można poszukać w popularnej wyszukiwarce Ceneo lub na portalu Allegro. Te koszerne bułeczki oferują także internetowe piekarnie oraz sklepy spożywcze online.

  • Ceneo
  • delikatesyznatury.pl
  • frisco.pl

Bajgle to popularne żydowskie bułeczki drożdżowe, które znane są już od XVII wieku. Ze względu na sposób wypiekania są naprawdę smaczne i każdy powinien ich spróbować. Gdzie kupić bajgle? Najlepiej szukać świeżych produktów w piekarniach, jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy poszukać gotowych bułeczek online. Każdy ma możliwość także przyrządzenia takiego specjału w domowych warunkach, wykorzystując własną inwencję twórczą do udekorowania bułeczek. Sprawdź również gdzie kupić chlebek pita.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *