Rozrywka

Badum tss co oznacza i kiedy stosować?

Ostatnia aktualizacja 30 marca 2024 przez Redakcja

W internecie pojawia się wiele wyrażeń, które mogą nie być zrozumiałe dla osób, które wchodzą ten świat a jednym z nich jest Badum tss. Jeszcze klilka lat temu bardzo popularne określenie dzisiaj powoli odchodzi do lamusa i jest zastępowane innymi określeniami. Jednak wciąż można spotkać wyrażenie badum tss i warto wiedzieć co oznacza oraz kiedy je się stosuje. Jeżeli interesuje Cię ten temat to zachęcamy do lektury.

Co oznacza Badum tss?

Z czym Ci się kojarzy Badum tss? Dokładnie tak, jest to wyraz dźwiękonaśladowczy, czyli tzw. onomatopeja i stanowi odniesienie do dźwięku wydawanego podczas uderzania w perkusję. Na bazie tego dźwięku powstał słynny obrazek, który co prawda najlepsze lata ma już za sobą, ale warto go przypomnieć.

Badum tss

W tym określeniu wyraz „Badum” naśladuje dźwięk bębnów natomiast „tss” to odgłos talerza. Samo określenie Badum tss pojawiło się pierwszy raz w stanach zjednoczonych i było używane przez tamtejszych komików po zakończeniu opowiadania żartu.

Wydźwięk określenia Badum tss jest autoironiczny lub sarkastyczny i nie wykorzystuje się go raczej zbyt często. W języku polskim posiadamy podobne określenie jakim jest „ta dam”, ale w tym wypadku odwołujemy się do pozytywnych emocji, chociaż możemy stosować tego określenia zamiennie dla Badum tss.

Kiedy i jak stosować Badum tss?

Jak już wiesz Badum tss stanowi podsumowanie żartu, ale nie zwykłego żartu a takiego, który jest słaby i często w swoim zamierzeniu takim ma być. Jeżeli opowiemy żart, który naszym zdaniem jest śmieszny, ale nikt się z niego nie zaśmieje, to raczej nie powinniśmy stosować zwrotu Badum tss, gdyż może to jeszcze bardziej podkreślić nie śmieszność dowcipu.

Dobrym momentem na użycie zwrotu Badum tss jest zakończenie żartu, który u swoich podstaw miał być nieśmieszny, banalny czy też kiepski. Dzięki Badum tss pokazujemy, że od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że żart nie jest najwyższych lotów, ale mimo to chcieliśmy go opowiedzieć.

Czytaj również  Rok szkolny w Anglii - Kiedy się zaczyna i kończy?

Przykład zastosowania Badum tss:

O: Czy kiedykolwiek próbowałeś zjeść zegar?
B: Nie.
A: To bardzo czasochłonne.
*ba-dum-tss”

Jak widzisz mamy tutaj przykład, w którym Badum tss używane jest po jednozdaniowym wtrąceniu w rozmowę, które samo w sobie stanowi „suchy żart”. Nie należy rozpatrywać Badum tss jako zakończenia żartu, który naszym zdaniem się nie udał, gdyż już w momencie jego wypowiadania zdajemy sobie sprawę, z jego niskiej wartości humorystycznej i Badum tss tylko podkrela dystans do samych siebie.

Mam nadzieję, że wiesz już co znaczy Badum tss i kiedy należy go używać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *