Rozrywka

Awizo jak sprawdzić nadawcę?

Ostatnia aktualizacja 31 maja 2022 przez Redakcja

Bardzo często zdarza się, iż listonosz nie zastaje nikogo w domu, wówczas pozostawia w skrzynce pocztowej czy w drzwiach awizo pocztowe. Oczywiście nie każdy list będzie awizowany, dotyczy to przede wszystkim listów poleconych, zwłaszcza tak zwanych listów za potwierdzeniem odbioru, przekazów pocztowych czy paczek, które ze względu na rozmiar nie mogą zostać włożone do skrzynki pocztowej. Na podstawie zostawionego awiza można bez problemu odebrać czekającą korespondencję we wskazanym urzędzie pocztowym. Na awizo powinien być podany adres urzędu, w którym korespondencja jest pozostawiona, imię i nazwisko adresata oraz określony rodzaj korespondencji.

Awizo – jak sprawdzić nadawcę?

Wiele osób, które zastają w domu awizo pocztowe chciałoby wiedzieć, skąd pochodzi awizowana przesyłka.

W wielu sytuacjach, zwłaszcza jak chodzi o korespondencję z urzędów czy sądów od dnia odbioru liczone są ewentualne terminy, na przykład na dokonanie określonych czynności. Na awizo powinien zostać wskazany adresat przesyłki a także jej rodzaj.

Nie istnieje bezpośrednia metoda sprawdzenia nadawcy listu poleconego, od którego pochodzi Awizo.

Listonosze wypisują awizo na specjalnych druczkach, które umożliwiają również zaznaczenie rodzaju przesyłki (przekaz pocztowy, list polecony, paczka). Bywa, że listonosze umieszczają na awizach dopiski lub też numer awizowanej przesyłki.

Dopiski są wskazówkami dla urzędników pocztowych, aby wiedzieli jakiej przesyłki należy szukać. Przykładowo dopisek ZPO oznacza przesyłkę ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, które adresat również musi podpisać i jest ono zwracane do nadawcy.

Co mogę zrobić, żeby dowiedzieć się nieco więcej o nadawcy?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić awizo z poczty przede wszystkim pod katem informacji o nadawcy. Ciężko jednak ustalić kto nadał przesyłkę, jednak w zależności od informacji umieszczonych na druczku awizo można ustalić nieco więcej szczegółów.

Czytaj również  Co waży tonę - jakie zwierzęta i rzeczy? - 15 przykładów

Jeśli listonosz wypisał na awizo numer przesyłki, wówczas można skorzystać z opcji śledzenia przesyłek, dostępnej na stronie internetowej Poczty Polskiej.

Po wpisaniu numeru przesyłki można dowiedzieć się, w którym urzędzie czy punkcie pocztowym została nadana jak również którego dnia. Często pozwala to domyślić się, to może być nadawcą danej przesyłki.

Można także dowiedzieć się nieco więcej udając się do wskazanego urzędu pocztowego. Urzędnicy na podstawie awizo mogą udzielić informacji odnośnie przesyłki i wydać ją adresatowi. Jeśli przesyłka nie zostanie odebrana, do adresata trafia powtórne awizo, a jeśli na nie również nikt nie zareaguje, jest zwracana do nadawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *