Rozrywka

Ananas owoc czy warzywo

Ostatnia aktualizacja 22 września 2022 przez Redakcja

Ananas to roślina kojarząca się z Hawajami, słońcem i relaksem. W Polsce ananas popularny stał się dopiero po upadku PRL, wcześniej jego dostępność była znikoma. Choć ananas jest popularny to nie zdobył tak bardzo serca Polaków inne owoce. Dokładnie tak, ananas jest owocem, a w tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości na ten temat.  Ananas to owoc czy warzywo takie pytanie zadaje sporo grono naszych czytelników, a odpowiedź na nie może być tylko jedna.

Różnice między warzywem a owocem

Ananas podobnie jak inne rośliny podlega klasyfikacji. Niektóre owoce spożywamy jak warzywa i na odwrót, ale to nie aspekty kulinarne odgrywają tu kluczową rolę a botanika.

Botaniczna klasyfikacja owoców mówi nam, że owocem nazywamy dojrzały jajnik roślin. Jest to struktura, służąca do reprodukcji rośliny, to w niej rozwijają się i rosną nasiona.

Owoce dzielimy na:

  • Proste,
  • Owoc zbiorowy,
  • Owocostany.

Warzywem możemy nazwać jadalne części rośliny jak łodygi, korzenie, liście czy kwiaty o ile nie są one owocami. Warzywa nie mają pestek, co np. wyklucza ogórka z grona warzyw.

Z punktu widzenia kulinarnego nie ma jasnej definicji, mówiącej jak określamy warzywa i owoce. Podział wynika głównie ze sposobu jedzenia, podania oraz tego jaki nadają smak potrawą albo jak mają smak sam w sobie.

Nas najbardziej interesuje zdanie botaników, ale w tym wypadku występuje konsensu między biologią a kuchnią.

Dlaczego ananas jest owocem?

Ananas wypełnia znamiona definicji tłumaczącej czym jest owoc. Posiada nasiona i rozwija się z kwiatu rośliny. Jeśli nie dostrzegasz nasion w strukturze ananasa przyglądnij się bliżej krawędziom owoca.

Czytaj również  Czy trolle istnieją i jak wyglądają?

Rozłożenie nasion jest dość specyficzne, gdyż w większości owoców, te skrywają się w środku.

Ananas jest owocem.

Ananas nie jest jednorodnym owocem powstaje z wielu jagód, które zrastają się z mięsistą osią kwiatostanu.

Z mniej formalnych wyznaczników tego, dlaczego ananas jest owocem, warto zastanowić się nad jego smakiem i wartościami odżywczymi. Posiada w sobie wiele fruktozy i jest słodki, co jest charakterystyczną cechą wielu owoców.

Dlaczego ananas nie jest warzywem?

Ananas nie spełnia znamion definicji warzywa. Żadna z cech ananasa nie wskazuje na to, aby miał być warzywem, zarówno z punktu widzenia botanika jak i kucharza.

Większość owoców jakie znamy rośnie na drzewach, ananas jest pod tym kątem wyjątkowy i bardziej przypomina warzywa, gdyż jest elementem krzewu. Z drugiej strony maliny również rosną na krzewach i nikt nie ma wątpliwości co do ich przynależności.

Czy ananas to jest zdrowym owocem?

Owoce same w sobie są cennym składnikiem każdej diety, ale w rozsądnych proporcjach. Należy pamiętać, że owoc jest bardzo kalorycznym produktem wynika to głównie z zawartości fruktozy, a tej w ananasie nie brakuje.

W ananasie znajdziemy witaminy:

  • A,
  • C,
  • B1, B2, B6.

Do tego dochodzi żelazo, cynk czy fosfor, które odgrywają istotną rolę w naszym organizmie. Dzięki mikroelementom zawartym w ananasie poprawimy działanie układu odpornościowego, wspomożemy leczenie ran czy wzmocnijmy kości.

Podkreśla się, że ananas zawiera bromelainę, która wspomaga procesy trawienia co ma mieć również przełożenie na chudnięcie. Jednak nie wolno tego tak rozpatrywać, gdyż w 100 gramach ananasa jest 50 kcal.

Pomimo tych wszystkich zalet, pamiętaj o kaloryczności ananasa i ogranicz jego spożycie do niewielkich ilości. Zaleca się jedzenie całego owocu zamiast picia soków z ananasa, które pozbawione są sporej części składników odżywczych.

Ananas owoc czy warzywo – werdykt

Ananas jest owocem, który nie ma wiele wspólnego z warzywami. Zarówno sposób w jaki powstaje jak i jego wartości odżywcze mocno wskazują na to, że ananas jest owocem.

Czytaj również  Od ilu lat można podróżować samemu za granicę?

Ananas owoc czy warzywo? Fakty są takie, że ananas jest owocem, który ma unikatowy smak i w niewielkich ilościach może być cennym składnikiem diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *