Zdrowie

10 minut na solarium ile to na słońcu?

Ostatnia aktualizacja 20 czerwca 2022 przez Redakcja

Solaria w naszych warunkach klimatycznych są bardzo popularnym rozwiązaniem. Zbyt częste wizyty w takich miejscach nie są wskazane. Jednym z częściej zadawanych pytań jest to ile minut na solarium ilu minutom na słońcu jest równe. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, choć musisz wiedzieć, że nie jest to łatwe, gdyż występuje kilka zmiennych, które należy wziąć pod uwagę.

Dlaczego zawsze lepiej wybrać słońce niż solarium?

Zacznijmy może od tego, że solarium nie jest najlepszym wyborem pod kątem zdrowotnym. Z różnych badań wychodzi, że prowadzi do 2 razy częstszych objawów nowotworów skóry.

Dość powiedzieć, że w wielu krajach solaria dla osób poniżej 18 roku życia są zakazane.

Promieniowanie UV generowane przez lampy w solariach może być nawet do 12 razy bardziej intensywne od promieniowania wytwarzanego przez promienie słoneczne.

Pomyśl, teraz że będąc na plaży praktycznie nikt nie opala się bez specjalnych kremów chroniących ciało. Dodatkowo takie opalanie nie powinno być długotrwałe. Wybierając się do solarium Twoje ciało wystawione jest na kilka do kilkunastu razy mocniejsze działanie promieniowania UV.

Żyjemy w klimacie umiarkowanym, a pomimo to i tak każdego lata pojawiają się ostrzeżenia dotyczące wystawienia na promienie słoneczne. Słońce już teraz potrafi niszczyć skórę, więc zastanów się czy przeliczenie minut w solarium na minuty na słońcu ma sens.

Wiele osób nadużywa solarium traktując to jak wyjście do fryzjera czy kosmetyczki, a niestety nie jest to miejsce, do którego beztrosko można uczęszczać.

Dermatolodzy są zgodni, wśród 20-30 latków znacząco wzrósł poziom osób z rakiem skóry spowodowanym przez solaria.

Powyższe informacje nie oznaczają, że solaria to samo zło. Mają kilka zalet, ale trzeba korzystać z nich świadomie i wiedzieć z jakim ryzykiem się to wiąże.

Czytaj również  Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla Polaków

Minuta w solarium, ile to minut na słońcu?

Przejdźmy teraz do tematu przewodniego, czyli tego, ile minut w solarium to ile minut na słońcu. Nie bez powodu, nie możesz znaleźć informacji na ten temat w internecie. Występuje wiele zmiennych, które mają wpływ na udzielenie odpowiedzi:

  • Łóżka generują różną ilość promieniowania UV (nie ma standardów)
  • Światło słoneczne latem a zimą
  • Kolor skóry
  • Miejsce zamieszkania

Promienie słoneczne a co za tym idzie promieniowanie UV w różnym stopniu dociera do naszej planety. Innej liczby minut do opalenia będziemy potrzebować w Australii a innej w Polsce.

Jednak największym problemem w jednoznacznym określeniu przeliczenia minut w solarium na minuty na słońcu jest moc generowana przez lampy w łóżku. Solaria dysponują łóżkami o różnych mocach i zrobienie takiego odniesienia jest bardzo ciężkie.

Poniżej prezentujemy tabelę pokazującą w uproszczeniu, ile minut na solarium to ile minut na słońcu. Informacje w niej zawarte potraktuj jako pewne uproszczone wskazania opierające się na naszym klimacie, białym kolorze skóry i łóżku z lampami o średniej mocy.

Minuty na solarium Minuty na słońcu
1 12
2 24
3 36
4 48
5 60 (1h)
6 72
7 84
8 96
9 108
10 120 (2h)

10 minut na solarium ile to na słońcu?

Sporo osób jako czas, spędzony w łóżku na solarium wybiera 10 minut. Dlatego nie dziwią nas pytania o to ile 10 minut na solarium ile to na słońcu. Powyższa tabela odpowiada na to zagadnienie, ale zaznaczmy raz jeszcze.

  • 10 minut na solarium to około 2 godzin na słońcu

Wiesz już, że przy pewnych założeniach 10 minut na solarium to około 2 godzin na słońcu. Mamy nadzieję, że ten artykuł skłoni Cię do zastanowienia się czy warto chodzić do solarium, czy może lepiej poczekać na ciepłe dni.

Jeden komentarz do “10 minut na solarium ile to na słońcu?

  • Bardzo dobry wyczerpujący artykuł. Mam pytanie. Czy po złośliwym nowotworze piersi i po naswietlaniach nie powinnam korzystać z solarium? Byłam 2 razy krótko , po 3 min . Chciałabym pójść choć jeden raz na 10 min. Jednak po przeczytaniu różnych artykułów trochę się obawiam . Czy jest to tak bardzo niebezpieczne? Pozdrawiam. Sally.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *