zasady gry w uno

Ostatnia aktualizacja 28 marca 2024 przez Redakcja

Uno to prosta gra karciana dla dzieci i dorosłych, niewymagająca specjalnych umiejętności a dająca dużo satysfakcji. Wymyślanie własnych zasad do różnych gier jest domeną dzieci, ale nawet one czasem lubią zagrać wedle zasad, aby poczuć smak rywalizacji. Zasady do Uno przydadzą się w dużej mierze osobom dorosłym, którzy chcą rozegrać grę podczas spotkania towarzyskiego.

Jak pokazała kwarantanna, sam internet nie wystarcza, gdy ma się nadmiar wolnego czasu. Uno to doskonała zabawa dla całej rodziny, można bawić się nawet w 10 osób, zarówno w salonie jak i na pikniku.

Uno gra karciana

Możliwe, że w poszukiwaniu zasad do Uno chętnie dowiesz się czegoś jeszcze o historii tej gry. Jest stosunkowo młoda, zasady opracowano w roku 1971 przez Merle Robbins ze Stanów Zjednoczonych.

uno logo

Początkowo testował grę na swojej rodzinie i znajomych, gdy się okazało, że grali w nią z dużą chęcią postanowił zainwestować 8 000$ w produkcje 5 tysięcy kopii gry.

Dystrybucje rozpoczął w zakładzie fryzjerskim, którego był właścicielem, z czasem inne lokalne firmy wprowadziły grę do swojego asortymentu.

W późniejszych latach prawa do UNO zostały sprzedane za 50 tysięcy dolarów oraz tantiemy w wysokości 10 centów za grę.

Uno instrukcja PDF

Z czego składa się gra UNO?

Jak już wiesz UNO jest grą karcianą, ale inną od tradycyjnego pokera. Pełna talia kart to 108 sztuk wśród których znajdują się:

uno karty

W talii znajduje się 108 kart.

  • 19 kart z cyframi od 0 do 9, koloru niebieskiego
  • 19 kart z cyframi od 0 do 9, koloru czerwonego
  • 19 kart z cyframi od 0 do 9, koloru zielonego
  • 19 kart z cyframi od 0 do 9, koloru żółtego
  • 8 kart oznaczonych symbolem „+2” – 2 niebieskie, 2 czerwone, 2 zielone i 2 żółte
  • 8 kart Odwrócenia, oznaczonych zakręconymi strzałkami – 2 niebieskie, 2 czerwone, 2 zielone i 2 żółte
  • 4 Dzikie karty oznaczone symbolem „+4”
  • 8 kart Pominięcia, oznaczonych symbolem „ɸ” – 2 niebieskie, 2 czerwone,
  • 2 zielone i 2 żółte
  • 4 Dzikie karty, oznaczone czterokolorowym kółkiem

Uno zasady karty specjalne

KartaEfekt podczas gry z rękiEfekt jako pierwsze odrzucenie
PominięcieKolejny gracz po kolei nie wykonuje turyGracz po lewej stronie rozdającego nie wykonuje tury
RewersKolejność gry zmienia kierunki (zgodnie z ruchem wskazówek zegara na przeciwny lub odwrotnie)Krupier gra pierwszy; odtwarzanie przebiega w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara
Dobierz dwieKolejny gracz po kolei dobiera dwie karty i traci turęGracz po lewej stronie rozdającego dobiera dwie karty i traci kolejkę
DzikaGracz deklaruje dopasowanie następnego koloru (może być użyty w każdej turze, nawet jeśli gracz ma pasujący kolor)Gracz po lewej stronie rozdającego deklaruje pierwszy dopasowany kolor i zagrywa w nim kartę
Dzika + 4Gracz deklaruje dopasowanie następnego koloru; następny gracz po kolei dobiera cztery karty i nie wykonuje tury. Można grać zgodnie z prawem tylko wtedy, gdy gracz nie ma kart w bieżącym kolorze (patrz Kary)./td>Odłóż kartę do talii, potasuj, odwróć górną kartę, aby rozpocząć stos kart odrzuconych
Czytaj również  Pary z bajek - 36 zakochanych par, które warto znać

UNO zasady gry

Przejdźmy do tego co najważniejsze, czyli wytłumaczenie zasad gry. Dla ułatwienie podzielimy to na kilka segmentów, dzięki czemu łatwiej będzie ci przeprowadzić pierwszą partię.

Podstawy gry UNO

Wiesz już z jakich kart składa się talia, mamy cztery kolory (żółty, niebieski, czerwony, zielony i żółty) oraz numery od 0 do 9. Do tego dochodzą dodatkowe specjalne karty, ale na razie nie zaprzątaj sobie nimi głowy.

Celem karcianej gry Uno jest uzyskanie 500 punktów przez gracza bądź wcześniej utworzoną drużynę. Zdobywanie punktów odbywa się przez pozbycie kart z ręki, zanim zrobią to konkurencji.

Zdobycie takiej liczby punktów będzie wymagało co najmniej kilku rund, ale ten aspekt można spokojnie skrócić albo w ogóle go nie wykorzystywać.

Nie można wymieniać karty z innymi graczami.

Rozdanie kart w UNO

Przychodzi czas zacząć zabawę, w celu ustalenia tego kto zaczyna gracze wyciągają karty z talii, osoba która wyciągnie kartę specjalną odkłada ją do talii i wyciąga następną. Rozdającym zostaje osoba, która wyciągnęła kartę z najwyższym numerem.

Gracze otrzymują do ręki 7 kart, pozostałe karty umieszcza się na środku stołu, oczywiście tłem do góry (pamiętaj aby nie pokazywać kart innym graczom). Bierzemy pierwszą kartę z góry i kładziemy odwróconą na stole, tak aby wszyscy ją widzieli.

Rozgrywka UNO

uno

Pierwszym graczem jest osoba siedząca na lewo od rozdającego, jej zadaniem jest z dopasowanie karty z ręki tej która jest na stole pod względem liczby, koloru bądź symbolu.

Gdy jest w stanie to zrobić po prostu zagrywa kartę, ale gdy nie ma takiej możliwości dobiera kartę z talii i albo zagrywa ją (jeżeli spełnia wymagania) albo zatrzymuje w ręce. Dobierając kartę z talii nie można zagrać, żadnej innej, należy pamiętać o tej zasadzie.

Pora na kolejnego gracza, który ma dokładnie takie samo zadanie i postępuje w dokładnie ten sam sposób.

Przykład:

Na stole znajduje się niebieska piątka. W takim wypadku pierwszy gracz może położyć na stół albo kartę niebieską, albo z cyfrą 5 dowolnego koloru.

Ważne:
Może zdarzyć się tak, że pierwszą wyciągniętą kartą będzie jedna z wcześniej opisanych kart specjalnych. W takim wypadku:

Jeżeli pierwsza karta jest kartą specjalną:

  • Dzika karta +4 – Odkładamy kartę na spód talii i bierzemy inną z góry
  • Dzika karta – Pierwszy gracz wybiera kolor, który mu odpowiada i gra toczy się normalnie
  • Karta +2 – Pierwszy gracz musi dobrać 2 karty, a jego kolejka jest pomijana
  • Karta Odwrócenia – Grę zaczyna rozdający, a następny jest gracz po jego prawej
  • Karta Pominięcia – Kolej gracza siedzącego po lewej stronie rozdającego jest pominięta
Czytaj również  Jak nauczyć się lewitować?

Rozgrywka w uno kręci się praktycznie wokół tych zasad jak widzisz jest to naprawdę prosta gra idealna w alternatywie dla Makao.

Częste pytania:

  • Uno czy na 4 można położyć 2 – jeżeli chodzi o kartę tego samego koloru to tak, jeśli chodzi o kartę +4 to możesz położyć ją na 2 i +2.
  • Ile jest kart w uno – Talia UNO składa się z 108 kat.
  • Uno po ile kart rozdać – Graczom należy rozdać po 7 kart.

Uno czy można kłaść kilka kart?

Zgodnie z oficjalnymi zasadami, łączenie kilku kart i wykładanie ich w jednym ruchu nie jest dozwolone. Każdy gracz może wyłożyć tylko jedną kartę z ręki, próbując dopasować ją do ostatniej karty na stosie pod względem koloru, liczby lub akcji.

Przykład:

Zgodnie z tradycyjnymi zasadami gry Uno, jeśli masz karty o numerze 5 w różnych kolorach, nie możesz położyć ich wszystkich na raz. Gracz zazwyczaj może wyłożyć tylko jedną kartę na raz. W danym ruchu możesz zagrać jedną kartę, próbując dopasować ją do koloru, liczby lub akcji karty na stosie.

Jeśli na przykład ostatnią kartą na stosie jest żółta karta o numerze 5, możesz zagrać jedną z kart o numerze 5 w kolorze żółtym, ale nie możesz zagrać wszystkich trzech kart na raz.

Koniec rozgrywki

Dobra, dobra, ale czy ta nazwa ma sens? Otóż tak! Krzyknij Uno zanim położysz przedostatnią kartę na stół, ostrzeż inny graczy, że pozostało ci tylko UNO kart w dłoni i w następnej turze możesz skończyć, jeżeli źle to rozegrają.

Jeżeli tego nie zrobisz, a inni gracze są uważni mogą cię złapać co skutkuje koniecznością dobrania dwóch kart z talii. Mają na to czas po tym jak gracz położy przedostatnią kartę, a kolejny gracz nie wykona swojego ruchu.

W przypadku gdy kolejny gracz wykona ruch, zasady są nieuniknione śpiochom należy się kara, zakończ grę w kolejnej turze, albo pamiętaj by krzyknąć UNO aby znowu nie ryzykować.

Gra toczy się do momentu, w którym jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart. Na zakończenie rundy przystępuje się do podliczania punktów.

Zasady punktacji UNO

Na koniec rozgrywki należy podliczyć punkty, robi się to w łatwy sposób, karty od 0 do 9 są liczone za tyle punktów jaką mają wartość, natomiast wszystkie karty specjalne to 20 punktów.

Gracze podliczają sobie punkty, następnie je sumują i przepisują całą pulę do zwycięzcy. Zasadą alternatywną jest liczenie punktów sobie i gra się kończy w momencie, gdy ktoś osiągnie 500 punktów tylko wtedy taka osoba nie wygrywa a przegrywa, zwycięzcą zostaje osoba z najmniejszą liczbą punktów.

Zaletą zasad punktacji jest łatwy sposób modyfikacji, jeżeli chcesz możesz grać do 400 punktów albo zmniejszyć wartość kart specjalnych do 10 w celu przedłużenia gry, opcji jest wiele wybierz rozwiązanie optymalne dla ciebie.

Kary

Za nieczystą grę należą się kary, nie ma nic gorsze niż nieczysta rywalizacja, gdy emocje sięgają zenitu! Sugerując innemu graczowi jaką kartę powinien zagrać szykuj się na dobranie dodatkowych 4 kart z talii.

Czytaj również  Aplikacja Polomarket

Jeżeli gracz posiada Dziką kartę +4 i zagra ją pomimo faktu, że mógł zagrać zwykłą kartę, również musi liczyć się z karą dobrania 4 kart, cofnięcia dzikiej karty i zagrania karty o właściwym kolorze.

Jak to zweryfikować? Gracz, który będzie miał dobrać cztery karty może zweryfikować rękę przeciwnika w celu ustalenia czy nie podjął się nieczystej zagrywki. Tylko to nie jest takie proste, skoro nie ufasz towarzyszą gry i się pomylisz, licz się z karą, nie tylko będziesz musiał dobrać 4 karty wynikające z Dzikiej karty, ale również 2 karne za fałszywe oskarżenia.

Pasowanie

Zasady gry w Uno przewidują możliwość pasowania, nawet gdy gracz posiada kartę danego koloru czy numeru. W takim przypadku dobiera kartę i może ją zagrać o ile pasuje albo zachować.

Należy pamiętać wtedy, że po dobraniu z talii jedyną kartą do zagrania jest tą którą się dobrało.

Po co pasować? Podczas gry dzieją się różne sytuacje jedną z nich może być taka, gdy gracz mówiący Uno rzuca na stół dziką kartę i żąda koloru czerwonego, wtedy ty pomimo posiadania takiej karty pasujesz, gdyż prawdopodobnie ostatnią kartą w jego ręku jest właśnie ten kolor.

Gra 1vs1

Nie zawsze zdarzy się okazja pogrania w większym gronie pojedynek 1 na 1 może być równie pasjonujący, ale zmianie ulegają niektóre zasady gry.

1. Karta Odwrócenia działa jak Pominięcie.
2. Gracz, który wyłożył Pominięcie może od razu zagrać następną kartą.
3. Jeżeli zagrasz kartą +2, Twój przeciwnik dobiera dwie karty z talii i znów następuje Twoja kolej. Tak samo dzieje się w przypadku Dzikiej karty +4.

Karta UNO zamiana

Karat UNO zamiana  to jedna z popularniejszych kart w dużej mierze za sprawą memów. Tu warto podkreślić, że w memach stosuje się kartę odwrotu a nie kartę zamiany, co jest dość mylne.

Karta zamiany pozwala zamienić swoje karty z kartami innego dowolnego gracza. Ponieważ jest to karta specjalna, gracz może ją wyłożyć w swojej kolejce, nawet jeśli ma w swojej puli inną kartę, którą mógłby wyłożyć.

Osoba zagrywająca kartę wybiera od jakiego kolory ta będzie kontynuowana. Karta zamiany nie występuje w klasycznej odmianie UNO.

Karta UNO odwrotu

Karta odwrotu to karta, która zmienia kolejność graczy na odwrotną, do tej, która była obecnie stosowana. W całej talii znajduje się 8 kart odwrócenia po 2 na każdy kolor, są to karty ze strzałkami. Pamiętaj, karty odwrotu nie wymieniają kart z innymi osobami, do tego służy specjalna karta zamiany w liczbie 1 sztuki (nie zawsze jest w talii).

Jak się gra w UNO – Strategia Gry

Poznaliśmy zasady gry w uno, gra wydaje się łatwa, ale nawet w niej istnieją pewne strategie gry, zwłaszcza gdy trzymamy się zasad gry na punkty. Można rozróżnić dwie podstawowe: ofensywną i defensywną.

Strategia defensywna opiera się na zagrywaniu kart z największą ilością punktów, dzięki temu w przypadku porażki do puli będzie wędrowało mało punktów.

Strategia ofensywna zakłada przetrzymywanie kart Dzikich, ponieważ mogą być idealne na koniec rozdania.

To jaką strategię dobierzesz powinno być uzależnione od twojej ręki i przebiegu gry, nie warto decydować się od razu na grę defensywną bądź ofensywną przeczekaj parę kolejek i zacznij wdrażać jedną z nich w życie.

7 comments on “Zasady gry w uno – Jak grać zgodnie z zasadami?

  1. Przykład:
    Na stole znajduje się niebieska piątka. W takim wypadku pierwszy gracz może położyć na stół albo kartę czerwoną, albo z liczbą 5 dowolnego koloru.

    Jeśli znajduje się niebieska piątka, to gracz może położyć kartę niebieską! albo z liczbą 5.

          1. Załóżmy że mam kartę wymiany kart z innym graczem, którą ciągnę z talii i jest moją drugą kartą. Reszta graczy ma po 6 kart. Pozbywam się jednej i zostaje mi ta jedna z wymianą? Jak zakończyć grę? Kończę i tylko wybieram kolor? Czy muszę tą kartą wymienić się z kimś na karty, i ta druga osoba kończy grę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *