zasady gry w kregle
  • 2 maja 2020
  • Redakcja
  • 0

Ostatnia aktualizacja 28 marca 2024 przez Redakcja

Kręgle zyskały w naszym kraju na popularności w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Rozrywka która dwie dekady temu była czymś niecodziennym, dzisiaj jest jednym z podstawowych sposobów na spędzenie czasu w grupie znajomych. Zaletą kręgli bez wątpienia jest to, że mogą w nie grać wszystkie osoby niezależnie od wieku, a szanse na zwycięstwo i tak będą podobne. Wydaje się, że zasady gry w kręgle są proste i łatwe do przyswojenia i faktycznie tak jest. Ten artykuł rozwieje wątpliwości na temat punktacji, tego jak się gra w kręgle, a poznając zasady może uda ci się zdobyć 300 punktów?

Jak grać w kręgle?

Celem gry w kręgle jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez strącenie jak największej liczby kręgli.

Gra w kręgle w zdecydowanej większości przypadków jest sportem indywidualnym.

Rzuty

Gracz podczas jednej próby rzuca jedną kulą, starając się strącić jak najwięcej kręgli. Kule mają różne wagi, aby dostosować wagę do sposobu gry i możliwości gracza.

W przypadku gdy na torze zostaną jakieś kręgle, ten sam gracz wykonuje drugi rzut. Ostateczny rezultat z tej kolejki będzie odzwierciedlał to ile kręgli pozostało na torze, im więcej zbitych tym lepszy wynik.

W przypadku strącenia wszystkich kręgli za pierwszym rzutem, gracz otrzymuje tzw. „strike” (strajk) i nie wykonuje drugiego rzutu w tej ramie.

Punktacja w kręglach

Punktacja w kręglach jest stosunkowo prosta, rozgrywka toczy się w 10 rundach. Każdy zadaje pytanie jak uzyskać 300 punktów, gdyż jest to maksymalny wynik oznaczający perfekcyjną grę.

Obecnie punktacja jest liczona przez komputer, więc nam pozostaje skupić się na samej grze, pomimo tego warto wiedzieć, jak punktacja wygląda w zasadach.

  • Miss – brak zbitych kręgli w dwóch rzutach
  • Strike – zbicie wszystkich kręgli za pierwszym razem
  • 300 punktów to maksymalny wynik punktowy
  • Jeśli w jednym rzucie strącisz 2 kręgle a w następnym 5 to twój wynik za jedną z 10 kolejek to 7

Jeżeli w danej rundzie powalimy wszystkie kręgle za pierwszym razem, zostaje nam zaliczony strajk oznaczany jako X na tablicy wyników. Strike jest nieco bardziej skomplikowany i polega na tym, że uzyskujemy 10 punktów oraz liczba punktów uzyskana w dwóch następnych rzutach.

Czytaj również  Logo Adidas - Znaczek Adidas w starym i nowym wydaniu

W sytuacji, gdy nie strącisz żadnego kręgla oznaczone zostanie to na tablic wyników jako Miss.

Gdy strącisz wszystkie kręgle w drugim rzucie mówimy o Spare oznacza to zdobycie 10 punktów + ilość kręgli zbitych w kolejnym rzucie.

Jeżeli strącisz w pierwszym rzucie 5 kręgli a w następnym 3 to twój wynik końcowy za rundę wyniesie 8.

Ile jest kręgli na torze?

Standardowo na torze do gry w kręgle ustawia się 10 kręgli. Jest to powszechna liczba kręgli w tradycyjnej wersji gry w kręgle, zarówno w rozgrywkach amatorskich, jak i profesjonalnych.

Kręgle ustawia się w formie trójkąta na końcu toru.

Ile osób może grać na jednym torze w kręgielni?

Liczba osób, które mogą grać na jednym torze w kręgielni, zazwyczaj zależy od samej kręgielni oraz dostępnej liczby torów. Ten aspekt jest w pełni zależny od wewnętrznych regulaminów.

Tor rezerwuje się najczęściej na godzinę, czasem dwie i im większe liczba osób tym mniej kolejek i dłużej się czeka.

Optymalna liczba osób to 4-6, wtedy gra idzie płynnie, można porozmawiać, pośmiać się, obserwować dokładnie grę graczy, śledzić punktację i być ciągle w grze.

Czy na kręgielni trzeba zmieniać buty?

Tak, w wielu kręgielniach wymaga się, aby gracze zmieniali obuwie przed wejściem na tor. Wymóg ten ma na celu ochronę powierzchni toru i utrzymanie go w odpowiednich warunkach, zarówno w kwestii czystości, jak i bezpieczeństwa.

Buty do gry w kręgle mają specjalne podeszwy, które są zazwyczaj wykonane z gumy lub innego materiału, który nie rysuje ani nie uszkadza powierzchni toru.

Ponadto, buty te często mają specjalny wzór podeszwy, który pomaga w uzyskaniu odpowiedniego ślizgu na torze.

Czytaj również  Z jaką prędkością chodzi człowiek?

Niektóre kręgielnie zezwalają na przynoszenie własnego obuwia. Powinno to być obuwie typowo W-Fowe, czyli płaska antypoślizgowa powierzchnia.

Jeżeli nie chcesz niepotrzebnie się stresować sprawdź regulamin albo napisz do firmy z zapytaniem czy można mieć własne buty zamienne.

Ile trwa gra w kręgle?

Czas trwania gry w kręgle uzależniony jest od liczby osób i tempa w jakim będą grać. Większość kręgielni sprzedaje dostęp do torów na godziny. W trakcie 60 minut można rozegrać 2-3 pełne rozgrywki.

  • Standardowy czas trwania gry w kręgle to 60 minut.
  • Jedna gra przy 3-4 osobach średnio trwa 20-30minut.
  • Tor można wynająć na większą liczbę godziny.
  • Czas wynajęcia toru może skończyć się w trakcie rozgrywki, wtedy ta pozostaje niedokończona.

Dla większości 60 minut spędzone na torze to wystarczająco dużo. W tym czasie wykonasz około 30-40 rzutów, co w przypadku pierwszej gry w zupełności pozwoli ocenić, czy jest to sport dla Ciebie.

Tor do gry w kręgle

Zasady w każdym profesjonalnym sporcie określają pole gry, nie inaczej jest w przypadku kręgli, gdzie rywalizujemy na torze. Wykonuje je się najczęściej z drewna lub syntetycznego materiału, na który nakłada się ochronny olej smarowy. To jaki olej zostanie nałożony ma znaczenie dla toru jaki obierze kula.

Klasyczny tor do kręgli ma wymiary:

  • 19,5 metra długości
  • 1,34 metra szerokości
  • po bokach toru znajdują się rynny odprowadzające kulę

Tor w Bowlingu ma wymiary:

  • Długość toru – 18,29 metra
  • Szerokość toru – 1,05 metra
  • po bokach toru znajdują się rynny odprowadzające kulę

Jako że sport bowling wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych to długość toru określana jest w stopach i calach, 60 stóp długości oraz 42 cale szerokości. Długość 60 stóp to długość od tzw. linii faulu, jest to biała linia, na początku toru, której wedle zasad nie można przekraczać. Jeżeli się to zrobi umyślnie bądź nie, rzut zostaje zaliczony, ale punkty nie.

Po obu stronach toru znajdują się rynny, które odprowadzają kulę, gdyby ta stoczyła się z toru.

Ustawienie kręgli

Kręgle ustawione są w kształt trójkąta, którego podstawa składa się z 4 kręgli, następnie jest segment 3 i 2 kręgli, a na samym przodzie znajduje się jedna kręgla.

ustawienie kregli

Ile kosztują kręgle?

Wyjście na kręgle jest tym tańsze im więcej osób zbierzesz na wspólne wyjście. Zależnie od polityki kluby opłat dokonuje się za tor albo za liczbę graczy, zdecydowanie popularniejszą formą jest ta pierwsza.

Czytaj również  Jestem śmieciem i gównem - Czyli jak nie przegrać życia

Koszt, który to sprawa indywidualna i zależy od konkretnego klubu. Im bardziej prestiżowe miejsce tym ceny większe, przykładowo w Sky Tower we Wrocławiu godzina zabawy może kosztować 120 zł.

Tutaj istotny jest również czas rezerwacji podczas gdy w dni powszednie godziny poranne ceny mogą wynosić tylko 35zł tak w weekendowe wieczory wspomniane 120zł. Wspomniany Sky Tower oferuje również sale Vip w której ceny są o 10-20zł wyższe. Przykład cen z innych miast:

  • Warszawa – 80-140zł
  • Kraków – 80-120zł
  • Bydgoszcz – 60-90zł

Kręgle od ilu lat?

Kręgle podobnie jak piłka nożna, ping-pong czy masa innych sportów nie posiada sztywnych ograniczeń wiekowych. Na kręgielniach bez problemu znajdziesz dzieci w wieku kilku lat.

  • Kręgle są grą bez ograniczeń wiekowych.

Jedyne ograniczenia jakie występują związane są z wagą kuli do kręgli. Kilkuletnie dziecko może mieć problem z utrzymaniem standardowej kuli i będzie zdane na pomoc rodziców. Warto zapytać, czy kręgielnia dysponuje kulami dla dzieci, ich waga zazwyczaj oscyluje wokół 2,5kg.

Jak trzymać kulę do kręgli?

Prawidłowy chwyt kuli do kręgli ma istotne znaczenie dla uzyskania dokładności i kontroli podczas rzutu.

  1. Wybierz Prawidłową Kulę:
    • Sprawdź, czy używasz kuli o odpowiedniej wadze. Kulę powinno się wybierać zgodnie z własnymi preferencjami i siłą fizyczną.
  2. Podnieś Kulkę Poprawnie:
    • Stój z boku toru, a następnie chwyć kulkę dwoma rękoma. Użyj jednej ręki do podniesienia kuli, a drugiej do wsparcia spodniej części kuli. Unikaj podnoszenia kuli wyłącznie jedną ręką.
  3. Umieść Palec w Otworze Kuli:
    • Na górnej części kuli znajduje się otwór, w który wkładasz trzy palce, zazwyczaj kciuka, środkowego i serdecznego.
  4. Ustaw Stopy Prawidłowo:
    • Stój wzdłuż toru, trzymając kulę po lewej stronie, jeśli jesteś praworęczny (lub po prawej stronie, jeśli jesteś leworęczny). Rozstaw stopy szeroko, z jednym stopą nieco przesuniętą do przodu, aby uzyskać stabilność.
  5. Zachowaj Płynny Ruch:
    • Podczas ruchu zamachu, rozpocznij przesuwanie kuli do przodu, następnie zrób krok do przodu i wypuść kulę. Zachowaj płynny ruch, unikaj nagłych ruchów lub sztywności w ciele.
  6. Zachowaj Skoncentrowanie:
    • Skoncentruj się na celu, a nie na samej kuli. Staraj się patrzeć na środek toru i skup się na trafieniu kręgli, a nie na samej technice rzutu.

Pamiętaj, że te wskazówki są ogólne, a indywidualne preferencje mogą wpływać na sposób trzymania kuli. W miarę praktyki możesz dostosować swoje podejście, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *