Y zamiast Z na klawiaturze

Jednym z najczęstszych problemów podczas korzystania z klawiatury jest nagła zmiana niektórych znaków np. y zamiast z. Z tego krótkiego poradnika dowiesz się dlaczego tak się dzieje i co wcisnąć na klawiaturze gdy zamiast z jest y.

Dlaczego na klawiaturze zamiast z jest y

Warto wiedzieć, dlaczego piszesz z zamiast y. Powód jest bardzo prosty i wynika z twojego błędu, a najczęściej pośpiechu. Podczas pisania w Wordzie, czy na Facebooku nacisnąłeś kombinację klawiszy

Ctr+Shift

W ten sposób zmienia się domyślny układ klawiatury na tzw. klawiaturę programisty. Jest o odniesienie do klawiatury w układzie QWERTY czyli takiej jak masz w domu, pozwalającej na zmianę języka na polski.

Możliwe problemy mogą wynikać również z naciśnięcia kombinacji Ctr+Spacja lub Lewy alt+Shift.

Problem pojawia się zarówno w zwykłych komputerach i laptopach z oprogramowaniem Windows, jak i komputerach Mac z systemem MacOS.

Co zrobić, jeśli na klawiaturze zamiast z jest y

Zamień klawisze z i y miejscami… to żart oczywiście nie rób tego, proszę. W celu powrotu do standardowych ustawień wystarczy ponownie nacisnąć kombinację klawiszy Ctr+Shift.

Takie rozwiązanie jest dedykowane głównie starszym wersją systemu Windows. Jeżeli chcesz na powrót zamienić y zamiast z w systemie Windows 10 skorzystaj z dostępu do wyboru typu klawiatury z paska zadań.

z zamiast y

Możesz się tam dostać również za pomocą kombinacji przycisków na klawiaturze Windows (symbol pomiędzy ctr i alt) oraz spacja.

W popularnym ciągle systemie Windows 7 w celu zmiany y na z musisz uruchomić Panel sterowania, wybrać opcję Zegar, język i region, a tam zmień klawiatury i następnie zakładka „klawiatury i języki”.

Gdy dotrzesz do tego miejsca będzie mógł ustawić polską klawiaturę programistyczną, zapisz zmiany i gotowe.

W przypadku wersji MacOs rozwiązanie będzie polegał na kilku prostych krokach:

  1. Otwórz Preferencje Systemowe
  2. Wejdź w zakładkę Język i region
  3. Wejdź w Preferencje klawiatury
  4. Wybierz klawiaturę „Polski pro”

Powyższe zmiany powinny pozwolić ci na powrócenie do poprawnych ustawień klawiatury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *