Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze

W tym artykule chce poruszyć dwie kwestie, pierwszą z nich jest to jak zrobić polskie znaki na klawiaturze a drugą jak włączyć polskie znaki, różnica jest subtelna, ale zaraz się okaże że znacząca.

Klawiatura nie pisze polskich znaków

Na pierwszy ogień rozwiążemy kwestię techniczną związaną z oprogramowaniem, ten etap tyczy się ludzi, którzy zastawiają się jak włączyć polskie znaki na klawiaturze, jeżeli nie wiesz, jak ich pisać przejdź do kolejnego nagłówka.

W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy problemy ze zmianą z na y i na odwrót, jest to irytujący problem, który można łatwo rozwiązać. Podobnie jest z niewyjaśnioną zmianą języka klawiatury i brakiem możliwości pisania polskich znaków diakrytycznych

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że język twojej klawiatury został zmieniony na domyślny, czyli angielski. Ponowna możliwość pisania ą,ć,ę,ś,ź,ż,ó,ł będzie możliwa po wykonaniu poniższych kroków:

Wersja Windows 10

  1. Uruchom pasek językowy za pomocą kombinacji przycisków Windows (pomiędzy ctr i alt) + spacja.
  2. W okienku, które się pojawi wybierz Polski, klawiatura Polska programistyczna
  3. Możesz się tam dostać również przez pasek narzędziowy i kliknięcie ENG/POL w prawym dolnym rogu.

 

polskie znaki na klawiaturze

Starsze wersje Windows

  1. Uruchom Panel sterowania
  2. Znajdź Opcje regionalne i językowe
  3. Kliknij i wybierz zakładkę Języki
  4. Kliknij szczegóły
  5. Wybierz klawiaturą Polską programisty
  6. Zastosuj zmiany i kliknij ok

Twoje problemy z brakiem polskich znaków mogą wynikać z wciśnięcia kombinacji przycisków Alt + Shift. Ten skrót klawiszowy powoduje przełączenie między zainstalowanymi językami w systemie Windows. Jeżeli chcesz możesz użyć go do powrotu do właściwej klawiatury, tyczy się to Windows 10.

Do podobnej zamiany może dojść w starszych systemach, jeżeli użyjemy klawiszy Ctr + Shift. Wtedy również proponuje użyć tej samej kombinacji raz jeszcze i sprawdzić, czy pomoże.

Ostatecznym rozwiązaniem, gdyby z bliżej niewyjaśnionych względów żadne z powyższych nie zadziałało będzie zrestartowanie systemu.

Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze

Teraz pomoc dla osób, które wkraczają w świat komputerów i mają problemy z pisaniem polskich znaków na klawiaturze. W przypadku smartfonów wybór polskich znaków jest sprawą prostą, wystarczy dłużej przytrzymać i dostaniem w odpowiedzi chciany znak diakrytyczny.

Na szczęście w przypadku komputerów jest to niewiele trudniejsze zadanie. W tym celu będziemy potrzebować prawego przycisku Alt który znajduje się obok obok spacji (tego najdłuższego przycisku na samym dole klawiatury). Napisanie polskich znaków sprowadza się do wciśnięcia prawo Alt i litery z której ma powstać dany znak:

– a + prawy alt = ą

– c + prawy alt = ć

– e + prawy alt = ę

– l + prawy alt = ł

– n + prawy alt = ń

– o + prawy alt = ó

– s + prawy alt = ś

– z + prawy alt = ż

– x + prawy alt = ź

Jak widzisz zrobienie polskich znaków na klawiaturze komputerowej jest sprawą łatwą i schematyczną. Jedynym wyjątkiem jest literka ź, która powstaje z wykorzystaniem litery x, ale taki nasz ten język, że mamy dwa znaki diakrytyczne na jedno z.

Nieco bardziej archaiczną metodą jest jednocześnie użycie przycisków CTR i ALT oraz wybranie litery wedle powyższego schematu.

Jeżeli chcesz stworzyć wielką literę będzie trzeba dołożyć do kombinacji Shift. Przycisk Shift powiększa nam każdą literę i zmienia cyfry na klawiaturze w symbole, które się nad nimi znajdują np. 2 na @.

Wielkie Ś uzyskamy przez kliknięcie Shift + Alt + s

Mam nadzieje, że wiesz już jak ustawić polskie znaki na klawiaturze, albo jak je pisać. Jeżeli pomimo powyższego wytłumaczenia wciąż masz problemy daj znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *